Yüz Cilt Maskesi Nasıl Yapılır

Yüz Cilt Maskesi Nasıl Yapılır

Bugün sizlere kendinizin yapabileceği veya ev yapımı Yüz Cilt Maskesi Nasıl Yapılır konusuna değineceğiz. Evet yanlış duymadınız. Doğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme YapımıEvinizde iş yerinizde veya arkadaşlarınızın yada komşunuzun evinde iken bile yüz ciltleriniz için maske nasıl yapılır konusunu anlatacağız. Böylece sizler de kuaförlere para vermek yerine artık kendiniz yapabileceksiniz maske ciltleme işini. Arkadaşlarınıza da önererek cilt maskesi konusunu paylaşabilir ve para harcamadan onlarında öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Hepimizin bildiği üzere 2020 yılında tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüsü salgınından ötürü dışarı çıkamamakla birlikte bay veya bayan farketmeksizin kuaför salonlarının yanı sıra güzellik salonları da kapanmış durumda. Sizlerde takdir edersiniz ki bu tür önlemler korona virüsü salgınının önüne geçmektir alınan tedbirler kapsamında şuan ki hayatımız maalesef dört duvar arasına alınmış durumda. Konuyu daha fazla uzatmadan sizlereYüz Cilt Maskesi Nasıl Yapılır anlatımına geçelim hemen.

Doğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme YapımıGünlük hayattaki rutin işelerle uğraşmak yoğun ve yorucu olarak kendimize zaman ayıramadığımız bir gerçek. Her geçen gün zamanın bizleri biraz daha da yaşlandırmaya doğru götürdüğü de maalesef acı bir gerçek. Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere sanayinin,  araç egzoslarının, kirli havalar sağlığımız  konusunda son derece yıpratıcı etkiler bırakıyor. Tenimizin en hassas noktalarından biri de ciltlerimizdir. Cildimizi korumak veya maskelemeyi sağlıklı yapmanında elbette yolları olmalı.

Cildimizi Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Güneş ışığına aşırı derecede fazla maruz kalmak
 • Makyaj malzemeleri sürekli kullanmak.
 • Sabun ve benzeri kimyasal maddelerin çok fazla aşırı derecede kullanmak
 • Özellikle Alkol tüketimi veya Tütün kullanımı

Yüzünüz için doğal bir maskeden daha tazeleyici bir şey olamaz.

Doğal bir cilt maskesi, ciltteki ölü hücreleri ortadan kaldırır, cildi nemlendirir ve  yüzdeki çizgileri sıkılaştırır. Ciltte gösterdiği etkiye göre değişik cilt maskesi çeşitleri vardır, o yüzden hangisini hazırlayacağınızı seçmek için cildinizin ihtiyacını göz önünde bulundurmalısınız. Ak SEO

Yüzünüze Göre Cilt Maskesi Çeşitlerini Sıralayalım. 

 • Gerginleştirici Maske: Islakken uygulanır. Kuruduğunda kan dolaşımını ve hücre beslenmesini artıracak şekilde cildi gerer.
 • Sıkılaştırıcı Maske: Islakken uygulanır. Kuruduğunda cildinizi sıkılaştıracak bir gerilim oluşturur.
 • Soyucu (Peeling) Maske: Ölü hücreleri ve cilt salgılarını uzaklaştırır.Nemlendirici Maske: Cilt yüzeyinde koruyucu bir katman oluşturarak ve kırışıklıkları yok edip yüzünüzdeki mimik çizgilerini sıkılaştırarak, suyun cilt yüzeyinden buharlaşmasını önler.
 • Uyarıcı Maske: Yüzeysel kılcal damarları uyarır ve doku beslenmesini arttırır.Arındırıcı Maske: Aşırı melanini emerek lekeleri ve sivilceleri yok eder.Yenileyici Maske: Yüzeysel tabakadan ölü hücreleri uzaklaştırır, hücresel yenilenmeyi uyarır ve hızlandırır.

Doğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme YapımıÖnemli bir kısma değinelim. Sizlerde takdir edersiniz ki herkesin cildi değişik yapıda olabilir ve bir maskenin etkisi kişiden kişiye göre farklılıklar da gösterebilir. Yüz bakımının etkinliğini en çok etkileyen faktör cilt tipidir; maskelerin etkisi cildin kuru, yağlı veya karma olmasına göre değişir. Eğer cildinizin neye ihtiyacı olduğunu biliyorsanız okumaya devam edin, çünkü aşağıda size yüzünüz için farklı maskeleme tariflerinden bahsedeceğiz.

Yüzünüz İçin Sizlere önerebileceğimiz ve sağlıklı olarak düşündüğümüz  Yüz Cilt Maskeleme Tarifleri. 

Gün içinde veya gece, yüzünüz için bir saat ayırın. Cildinizin bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Doğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme YapımıMaskeyi uygulamadan önce yapmanız gereken, yüzünüzdeki tüm kiri temizlemektir Her maskeyi kullanacağınız miktarda hazırlamanız gerektiğini unutmayın. Bazı maskeleri ise buzdolabında ertesi güne kadar bekletebilirsiniz. Her gün cilt maskesi uygulayabilirsiniz; ancak cildinizi bir gün dinlendirmek en iyisidir.

Bal ve Badem Cilt Maskelemesi

Bu harika soyucu maskeyi yapmak için yalnızca bir çorba kaşığı bal ve iki adet badem gerekiyor. Bademleri ince bir toz elde edinceye kadar dövün ve bal ile karıştırın. Ardından bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Kuruması için 15 dakika bekleyin, ılık suyla durulayın. Cildinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.

Bal Cilt Maskelemesi

Sıkı ve yumuşak bir cildiniz mi var? Yüzünüzün tamamına bal sürün, 15 dakika bekletin ve soğuk suyla temizleyin. Ne kadar iyi hissedeceğinizi göreceksiniz.

Yulaf ve Yumuşaklık Hissi Cilt Maskelemesi

Bu maskeyi uyguladıktan sonra cildinizdeki yumuşaklığa inanamayacaksınız. Yarım fincan yulafı iyice ezin ve yarım çay kaşığı bal, iki çorba kaşığı süt, iki damla geranium (sardunya çiçeği) yağı ve iki damla papatya yağı ekleyin. İyice karıştırın ve parmaklarınızla dairesel hareketlerle uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Cildiniz bir bebeğinki gibi yumuşacık olacak. Cildiniz yağlıysa karışıma 5 damla limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Nemlendirici Maskelerden bahsedelim konumuzun devamı olarak.

Meyve Cilt Maskelemesi

Bazı meyveler içerdikleri yüksek su miktarına bağlı olarak cildi nemlendirmede çok başarılıdır. Örneğin, soyulmuş bir muzu ezerek yüzünüze ve boynunuza nazikçe uygulayın. 15 dakika bekleyin ve kan akımını hızlandırmak için maskeyi soğuk suyla temizleyin.

Salatalık Cilt Maskelemesi

Salatalığın şaşırtıcı özelliklerini biliyorsunuz: Nefis, taze ve dengeli bir beslenme için harika bir yiyecektir. Cildinizde yaratacağı değişikliklere de inanamayacaksınız. Hele ki plajda çok güneş altında kalmışsanız, etkisini daha iyi fark edeceksiniz.Doğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme YapımıBir salatalığı soyun ve macun kıvamına gelene dek ezin, (gözleriniz için 2 dilim ayırmayı unutmayın) tüm yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Bol soğuk suyla maskeyi temizleyin, cildinizin ne kadar tazelendiğini ve nemlendiğini göreceksiniz.

Kırışıklıklar ve Göz Altı Halkalarına Karşı Yenileyici Maskeler konusunu da sizler için ayrıca anlatacağız. 

Gergin Yüz Cilt Maskelemesi

Yine bal ve yumurta, güzellik için harika karışım olarak karşımıza çıkıyor. İki çorba kaşığı balı, yumurta beyazıyla karıştırın. Bir çorba kaşığı limon suyu ekleyin ve yüzünüze hafifçe masaj yaparak sürün. Cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. 20 dakika bekleyin ve yüzünüzü yağsız sütle temizleyin.

Gül ve Gençlik Cilt Maskelemesi

Evet, eski zamanlarda kadınlar,  kısa ömürlü olan gülün sonsuz gençlik iksiri olduğunu söylerlerdi. Siz de denemek ister misiniz? 5 taze gülün yapraklarını macun haline gelene dek ezin ve yüzünüzde 15 dakika bekletin. Soğuk suyla temizleyin. Sonuçlarını göreceksiniz!

Yoğurt Cilt Maskelemesi

Kırışıklıklar tecrübe ve olgunluk işareti olsa da kimsenin hoşuna gitmez. Bu maskeyle kırışıklıkları giderebilirsiniz. Bir bardak yoğurdu bir çay kaşığı rezene tohumu ve bitkinin ezilmiş yaprağıyla karıştırın. Yüzünüze sürdüğünüzde homojen bir krem halinde olmalıdır. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Her gün uygularsanız cildiniz müteşekkir olacaktır.

Domates Cilt Maskelemesi

Domatesin ciltte çeşitli etkileri vardır: nemlendirme, sıkılaştırma, soyma. Eğer can sıkıcı siyah noktalar ve sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız, bir domatesi ikiye bölün ve yüzünüze koyun. 15 dakika bekleyin ve ılık suyla temizleyin. Sonuçları göreceksiniz!

Limon Cilt Maskelemesi

Limon binlerce alanda kullanımı olan bir sebzedir. Lekeleri de yok ettiğini de kim tahmin edebilir! Bir çorba kaşığı balı bir çorba kaşığı limon suyuyla karıştırın. Pamukla cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin.Doğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme Yapımı

Ardından bir parça pamuğa döktüğünüz maden suyuyla temizleyin. İyice temizlediğinizden emin olun; çünkü cildinizde limon kalırsa ve güneşe maruz kalırsanız cildinizde leke kalabilir

Çilek Cilt Maskelemesi

Cildinizde kuruluk hissediyorsanız nemlendirmek ve beslemek için bu harika doğal kremi kullanın. Birkaç çileği ezin ve balla karıştırın. Yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin. Soğuk suyla temizleyin ve güzelliğinize enerji katttığını göreceksiniz.

Besleyici Krem Cilt Maskelemesi

Peeling sonrasında hücrelerinizi uyaracak besleyici bir krem uygulamanız çok iyi olur. 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı maden suyu, 1 çay kaşığı gül suyu ve 1 çorba kaşığı yoğurt veya sütü karıştırın. Yüzünüze pamukla uygulayın ve 15 dakika bekletin. Soğuk suyla iyice yıkayın ve aynada kendinize bakın. Değişiklikleri kesinlikle farkedeceksiniz.

Cildinizi Besleyin

İstediğiniz maskeyi seçebilirsiniz; ama unutmayın ki cildiniz sizin sağlığınızı yansıtır. Cildinizi genç ve diri tutmak için dengeli beslenmeli, günde 2 litreden fazla su içmeli, sigara ve alkolden uzak durmalısınız.Doğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme Yapımı

Bazı Cilt Yüz Maskeleme Yöntemleri veya Tariflerine değinelim.

Bal maskesi. Nasıl Yapılır?

Balı her şeyin içine katıp maske haline getirebiliyorsak kendisinden de maske yapabiliriz tabii ki.

Cilt tipi: Tüm cilt tipleri için
Etkisi: Nemlendirmek, güçlendirmek ve beslemek.
Hazırlanışı: İki yemek kaşığı balı benmari usulü ısıtın. Yüzünüzün yanmaması için öncelikle kolunuzda deneyin. Ardından yüzünüze sürüp yaklaşık 15 dakika boyunca bekleyin. Ilık suyla yavaşça yıkayın.

Zeytin çekirdeği maskesi Nasıl Yapılır?

Aslında bu maskemiz tam olarak bir maske değil. Daha çok uygulanış açısından bir scrub. Yine de denemeye değer.Doğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme Yapımı

Cilt tipi: Tüm cilt tipleri için
Etkisi: Hücreleri yenilemek ve ölü derileri yok etmek.
Hazırlanışı: 20 adet zeytin çekirdeğini çıkarın. Güçlü bir blenderdan geçirip püre haline getirin. Yüzünüze sürüp yaklaşık 3 dakika boyunca scrub olarak ovun. Ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Yeşil çay maskesi Nasıl Yapılır?

Hem de poşettekilerden bahsediyoruz. Kolay ve pratik, ferahlık veren mis gibi bir yarı maske.

Cilt tipi: Tüm cilt tipleri için
Etkisi: Cildi gençleştirmek ve rahatlatmak.
Hazırlanışı: Kullandığınız dört adet yeşil çay poşetini buzdolabında bekletin. 15 dakika sonra poşetleri alıp gözlerinizin üzerine ve yüzünüzün farklı noktalarına yerleştirin. Poşetler ısınınca kaldırın ve yüzünüzü kurulayın.

Zeytinyağı maskesi Nasıl Yapılır?

Zeytinin çekirdeğinden yararlanıyorsak zeytinyağından keyifle yararlanabiliriz tabii ki.

Cilt tipi: Kuru
Etkisi: Nemlendirmek, parlatmak ve yumuşatmak.
Hazırlanışı: Bir tatlı kaşığı zeytinyağını yüzünüze sürün ve masaj yaparak yayın. Ardından kuru bir bez yardımıyla silerek ovmaya devam edin. Bastırmamaya dikkat edin. Yüzünüzde yağ kalmadığına emin olana kadar işlemi uygulayın. Son olarak yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Soda maskesi Nasıl Yapılır 

Anlattıklarımız arasında en basit maske kendisi olur.

Cilt tipi: Karma, yağlı
Etkisi: Arındırmak, temizlemek ve nemlendirmek.
Hazırlanışı: Açtığınız bir sodadan yaklaşık iki yemek kaşığı kadar bir bardağa koyun. Parmaklarınızı sodayla ıslatarak yüzünüze sürün. Sodanın yüzünüzde kurumasına izin verin.

Limon maskesi Nasıl Yapılır 

Sirkenin olduğu bir listede limona yer vermemek olmaz. Hem zaten kendisi çok marifetli biliyorsunuz: Limon Hakkında Şimdiye Kadar Bilmediğiniz 11 Pratik BilgiDoğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme Yapımı

Cilt tipi: Kuru, karma
Etkisi: Cildi nemlendirmek ve düzenlemek.
Hazırlanışı: Bir su bardağının çeyreğini badem ya da zeytinyağı ile doldurun. Üzerine bir adet taze limon sıkın. Yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 10 dakika sonra silin.
Alternatif olarak: Yağlı ciltler için aynı ölçülerde limon ve suyu karıştırıp yüzünüze sürebilir, 10 dakika sonra yıkayıp kurulayabilirsiniz.

Avokado, yumurta, limon maskesi Nasıl Yapılır 

Avokado hayatımıza girdiğinden beri her yere yakışır oldu. Evde kalan avokadoları değerlendirme yolunu söylüyoruz.

Cilt tipi: Kuru, karma
Etkisi: Cildi beslemek ve nemlendirmek.
Hazırlanışı: 1 avokado içini püre haline getirin, içine 1 yumurta beyazı ve 1 yemek kaşığı limon ekleyin. İnce bir tabaka şeklinde yüzünüze sürün. 30 dakika bekletikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Bal, muz, zencefil maskesi Nasıl Yapılır 

İki güzel besinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan basit ancak etkili bir maske. Balın besleyiciliği, muzun düzenleme etkisiyle.

Cilt tipi: Kuru, karma
Etkisi: Nemlendirmek ve dengelemek.
Hazırlanışı: Yarım muz, 2 yemek kaşığı bal ve yarım yemek kaşığı zencefili karıştırıp püre haline getirin. 30 dakika boyunca yüzünüzde ince bir tabaka şeklinde bırakın. Sonra soğuk suyla yıkayın.

Salatalık ve bal maskesi Nasıl Yapılır 

Tabii ki salatalığı unutmuyoruz. Farklı şekillerde hazırlayabileceğiniz salatalık maskesi cildinizin en iyi dostu.Doğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme Yapımı

Cilt tipi: Tüm cilt tipleri için
Etkisi: Rahatlatmak, düzenlemek, nemlendirmek ve beslemek.
Hazırlanışı: Yarım salatalığı bir kaşık balla birlikte püre haline getirin. Yüzünüze sürün ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayıp kurulayın.
Alternatif olarak: Yarım salatalığı ince dilimler halinde kesin. Yuvarlak dilimleri yüzünüzün her noktasına gelecek şekilde yerleştirin. 15 dakika sonra salatalıkları alıp soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Nar ve bal maskesi Nasıl Yapılır 

Elinizin altında eğer nar varsa kendinize güzel bir maske de yapabilirsiniz. Hadi bakalım öğrenelim.

Cilt tipi: Yağlı, karma
Etkisi: Ölü derilerden arındırmak ve canlandırmak.
Hazırlanışı: 2 yemek kaşığı nar, 1 su bardağı çiğ yulaf ve 2 yemek kaşığı balı güzelce karıştırın. Yüzünüze sürüp scrub şeklinde masaj yaparak sürün. 3 dakika boyunca bu işlemi gerçekleştirin ve yüzünüzü yıkayın.

Çilek ve yoğurt maskesi Nasıl Yapılır 

Doğal Kürler - Dogalkurler.com - Cilt Yüz Maskeleme YapımıYemenin yanında bir de maskesini yaparsınız tadından geçilmez çileğin. İşte öyle güzel bir meyvedir çilek.

Cilt tipi: Tüm cilt tipleri için
Etkisi: Cildi rahatlatmak, hücreleri yenilemek ve beslemek.
Hazırlanışı: 2 yemek kaşığı süzme yoğurt içine blenderdan geçirdiğiniz 10 tane çileği karıştırın. Ardından yüzünüze ince bir tabaka şeklinde sürün. Yaklaşık 15 dakika sonra soğuk suyla yıkayın.

 

 

Yararlandığımız Kaynaklar.

Sağlığabiradım | Yemek .com | Akblog.Net | Diyetisyen Dr. Eva | Uzman Diyetisyen Murat AY | Sağlık Bilgisi | Makyaj Tasarımları Cavide Aksüt 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir:

3 Comments

Add a Comment
 1. Elimizden geldiğince sizlere sağlıklı bilgi vermek için yaptığımız araştırmalar sonucunda yararlı bilgiler vermeye çalıştık.

  https://dogalkurler.com/yuz-cilt-maskesi-nasil-yapilir.html

  Konuya dair sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Alanında uzman ekip araştırma merkezi grubumuz sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacaklardır.

  Sağlıklı günler dileriz.

 2. Azîz Mahmut ÇALIKOĞLU

  Oku oku bitmedi bir türlü.
  Bütün cilt yüz maddesinden bahsetmişsiniz. Dolu bir içerik olmuş. Takdir ettim sizleri.

  1. Azîz Mahmut ÇALIKOĞLU

   Söylemeyi unuttum. En Kolay olan maske salatalık maskesi idi. Bayanlar sürekli yapıyor zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir