Tarçının Faydaları

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın Çayının Faydaları.

Tarçın Kürü

Tarçın özellikle soğuk havalarda, serin iklimlerde tüketilir. Bu nedenle en büyük sebebi şüphesiz soğuk havalarda meydana gelen hastalıkların tedavisinden kurtulmaktır. Tarçın, aslında bütün bir yıl boyunca saklanabilir ve kullanılabilir. Tarçın içerdiği zengin vitamin ve besinlerle çok çeşitli hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda birçok hastalığın önüne geçebilir.

Tarçın, bilhassa ağacın kabuk olan kısmından temin edilir. Çok seyrek taze yapraklarından da yararlanır. Tarçın bol miktarda uçucu yağ barındırır, sinnamaldehit, sinamil alkol, weiterhin, müsilaj, terpen, olmak üzere uçucu yağ açısından birhayli zengindir denebilir.

Tarçın Çayının FaydalarıTarçın Çayının Faydaları

İllaki hastanelerde bir şekilde kalmışınızdır; ameliyat olanlar, ağrılardan sızlananlar ve dahası… Doğrusu çoğu hastalıkla karşılaşmadan daha öncesi önlemler almak mümkün. Tarçın çayı bu önlemlerden birisidir.

  • Antioksidan özelliği olan tarçın çayı, özellikle sigara, alkol ve bunlara benzer ürünleri tüketen kişilerde, alkol ve sigaranın verdiği zararları azaltır.
  • Bağırsak enfeksiyonlarına iyi gelir. Bağırsaklarda oluşan gaz, şişme gibi hissi giderir ve bağırsakların görevlerini maksimum derecede yerine getirmesi için yardımcı olur.
  • Hazımsızlık ve mide şikayetlerini giderir.
  • Özellikle kan şekerinin dengelenmesinde önemli rol oynar.
  • Stresle mücadelede metabolizmayı güçlendirir. Strese neden olan fiziki etkenleri azaltır.
  • Üşüme sorunu olanlar için alternatif çözümdür. Özellikle kış aylarında ayaklarında ve ellerinde aşırı üşüme hissedenler günde 1-2 fincan tüketerek sorunu çözebilirler. Tarçın çayının kan inceltici ve kan akışını hızlandırıcı özelliği olduğu için, hızlanan kan sayesinde vücudu ısıtır.

Önemli Uyarı:  Bu bilgilerden yararlanmadan önce doktorunuza danışın.

3 Comments

Add a Comment
  1. Konu içerisinden bir alıntı: Doğrusu çoğu hastalıkla karşılaşmadan daha öncesi önlemler almak mümkün.

  2. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir