Roka Üzerine Yapılan Araştırmalar

Roka ile Yapılan Yemekler, Roka Salatası, Roka Tohumu, Roka Üzerine Yapılan Araştırmalar, Rokanın Faydaları, Rokayla Yapılan Mezeler, Doğal Kürler, dogalkurler com

Roka.

Roka Üzerine Yapılan Araştırmalar Sizi Şaşkına Çevirecek

Acımtırak bir tada sahip olan ekseriyetle kuzu kulağıyla karıştırılan roka’nın sağlığa oldukça faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Akdeniz salatasının tad katan besini olan roka’nın insan sağlığı için birçok faydası vardır.

Ekim ayının sonlarında hasada başlanılan ve kış boyunca tüketilebilen bu bitki üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır.

Araştırmalarda bu bitkinin yetiştiği kırmızı topraktaki tüm verimliliği ihtiva ettiği tespit edilmiştir.

Roka ile Yapılan Yemekler

ROKANIN FAYDALARI NELERDİR?
– Kanın ihtiyacı olan oksijen değerini artırarak vücudun zindeliğini artırır. Bununla birlikte güçlü bir antioksidan olduğundan bir çok hastalığa karşı bağışıklık sisteminde kalkan oluşturur.

– Toprağın kendi içerisinde A vitamini bakımından zengin olan bu bitki kemik sağlığının yanı sıra diş ve göz sağlığını da olumlu etkiler. Görme yetisini artırarak ileri yaşlarda görülebilme ihtimali olan hastalıklara yakalanma riskini daha aza indirir.

– Turpgiller ailesinden olan bu bitki K vitamini zenginidir. Bu vitamin kemik sağlığını koruduğu gibi doğru gelişimine yardımını sağlar. Bunun yanı sıra K vitamini beyindeki hafıza kısmını destekler ve unutkanlık olasılığınıda azaltır. Araştırmalar sonucu rokanın alzheimer vb. riskli rahatsızlıklarında önüne geçebileceğini belirtmiştir.

– Fitokimyasallar tiyosiyanatlan, sülforafan veya indollere türündeki maddeler içeren roka bağışıklığı güçlendirdiği için vücuttaki kanserli hücre oluşumunu önler. Özellikle yumurtalık kanserinde yapılan araştırmalarda roka’nın rahimi ve yumurtaları güçlendirdiği ve yaşanma ihtimali yüksek olan tümörlü hücreleri azalttığını kaydetmiştir.

– Metabolik sağlık diğer adıyla temel sağlık kuralları vardır. Düzenli enerji üretimi, yağ sentezi, kırmızı ve beyaz kan hücreleri bunlar sağlık açıcından vücutta olması gerekmektedir. Bu hücreler içinde vücutta kafi miktarda B vitamini bulunmalıdır. B vitamini genel itibari ile vücudun sağlığı açısındaki tüm işleyişini etki eder. Doğada B vitamini bakımından yeterince zengin olan roka düzenli bir şekilde tüketildiğinde bu ihtiyacın yüzde 80’ini karşılar.

– Bilim insanları bu bitkinin özellikle kışın tüketildiğinde üst solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu koruduğunu söylüyor. Ayrıca bu bitki çözücü maddeler içerdiğinden boğazdaki balgamı ve vücuttaki toksinlenmeyi idrar yolu ile dışarıatar.

Doğal Kürler Bilimsel Araştırma Ekibi.
Sağlıklı günler dileriz.
Dogalkurler.com

3 Comments

Add a Comment
  1. Konu içerisinden bir alıntı: Ekim ayının sonlarında hasada başlanılan ve kış boyunca tüketilebilen bu bitki üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır.

  2. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir