Korona Virüsüne Karşı Bağışıklık Sistemi

Korona Virüsüne Karşı Bağışıklık Sistemi

Korona Virüsüne Karşı Bağışıklık Sistemi

Dünyayı kasıp kavuran korona virüsü salgınına karşı bağışıklık sisteminizin nasıl güçlendirebileceğinize değinelim. Hepimizin bildiği üzere Korona Virüsünün etkili olduğu hastalar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerdir ve bağışıklık sistemi zayıf olanların Korona virüsünden çok daha kolay etkilendiği bi gerçek. Başta ülkemiz olmak üzere bir çok dünya ülkesinde yaşlıların özellikle dışarıya çıkmaması gerektiği belirtilir. Bunun en büyük sebebi ise yaşlıların bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayıdır. Sadece yaşlıların bağışıklık sisteminin zayıf olduğu hissine kapılmak yanlış bir düşünce olmakla birlikte hepimizin bağışıklık sisteminin zayıf olduğu düşüncesinde olmamız gerekir. Peki bağışıklık sisteminin güçlendirmesi adına neler yapabiliriz. Sizler için doktorların özellikle alanında uzman doktor diyetisyenlerin makalelerini araştırdık ve sağlık bakanlığının da onay verdiği makaleleri sizlerin anlayacağı biçimde bir yazı dizisi haline getirelim dedik. Umarım faydası olur ve korona virüsü salgınına karşı kendimizi koruyabileceğiz böylece. Unutmayın bu korunma başta çevremize karşı sosyal bir sorumluluk düşüncesiyle hepimizin yapması gerekir. Ülkemizde de yayılmaya başlayan korona virüse karşı öncelik olarak kendimizi ve sonrasında sevdiklerinizi korumak için yapabileceğimiz en önemli tedbirlerden biri de, Sağlık Bakanlığı tarafınca belirtildiği gibi BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ güçlü tutmaktır. Sadece salgın dönemlerinde değil, sağlıklı yaşamaya her zamankinden daha fazla özen göstermemiz gereken bu dönemde de özellikle dengeli beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirici besinleri tüketmek son derece önem taşır. Şimdi sizlere bilimsel veriler ışığı altında bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinlerden bahsedelim.

Anlatacağımız Konu Başlıkları

 1. Bağışıklık sistemi nedir?
 2. Bağışıklık sistemizi nasıl güçlendirebiliriz?
 3. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için hangi gıdalar tüketilmeliyiz?

1. Bağışıklık sistemi nedir?

Öncelikle alt başlığımız olan Bağışıklık sistemi nedir? konusuna değinelim. Bağışıklık sistemimiz başta  organlardan, organların yanı sıra hücrelerden, dokulardan ve proteinlerden oluşur. Son kelimeye dikkat edelim. Proteinlerden oluşur dedik.  Tüm bu bileşenleri göz önüne alarak şunu belirtebiliriz: Enfeksiyon veya hastalığa neden olan virüsler, bakteriler ve yabancı cisimler olan patojenlerle savaşan bedensel süreçleri gerçekleştirir.

2. Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Vücudumuzdaki her bir parça birbiriyle ilişkilidir. Örneğin su tüm canlılar için hayatî bir sıvı. Gündelik hayatımızda basit olarak gördüğümüz suyu içmediğimiz zaman vücudumuzun bazı fonksiyonlarında sorunlar oluşabilmektedir maalesef. Vücudumuzun koordineli çalışması gerekir. Bağışıklık sistemi vücut sistemleri ile koordineli çalıştığının farkında olursak altını çizerek belirtmek istiyorum. Sadece beslenmeye değil, bütün sağlık önerilerine ve hijyene dikkat etmemiz son derece önemlidir. Örneğin bağışıklık sisteminizin güçlenmesini istiyorsanız aşağıda listelediğimiz önemli maddeleri hayatımıza uyarlayabilirsek daha sağlıklı ve bağışıklık sistemi çok daha güçlü oluşacak biçimde hayat konforunuzun refah seviyesini yükseltebilirsiniz.

 • Sigara içmemek,
 • Düzenli egzersiz yapmak,
 • Sağlıklı kiloyu korumak,
 • Alkolden kaçınmak veya aşırıya kaçmamak,
 • Yeterince uyumak,
 • Stresi en aza indirmek,
 • Doğru el yıkama ve ağız hijyeni uygulamak.

Yukarıda belirttiğimiz maddeleri hayatımıza uygulamamız gerekir. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi için ve sağlığımıza gereken önemi vermek sizcede önemli değil midir?

Üçüncü ve son maddemiz olan ne tür gıdalar tuketmeliyiz sorusuna cevap verelim.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi gıdalar tüketilmeli?

Unutmayınız dengeli bir beslenme, sağlıklı kalmanız için hayati bir rol oynar. Şimdi sizlere aşağıda verdiğimiz gıdalar ile bağışıklık sisteminizin güçlendirmeye yönelik ürünleri verelim.

Makale yayın telif hakkı dogalkurler.com’a aittir.

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini, bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip olan antosiyanin adı verilen bir flavonoid türü içerir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, flavonoidlerin solunum yolunun bağışıklık savunma sisteminde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Araştırmacılar, flavonoidler açısından zengin yiyecekler yiyenlerin, üst solunum yolu enfeksiyonu veya soğuk algınlığı alma olasılığının sahip olmayanlardan daha az olduğunu bulmuşlardır.
Bir başka çalışmada ise kurutulmuş yaban mersininin de flavonoidler açısından zengin olduğu gösterilmiştir. Taze yaban mersinini bazı gurme marketlerde her mevsim bulabileceğiniz gibi kurutulmuş yaban mersinini hemen hemen bütün marketlerde bulabilir, atıştırmalık ya da salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Bunun haricinde, yaban mersinini kek veya kurabiye gibi tatlılara ekleyip çocukların tüketmesini sağlayabilirsiniz.

BİTTER ÇİKOLATA

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Bitter çikolata, lezzetinin yanı sıra vücuda yararı olan teobromin isimli maddeleri içerir. Teobrominler, antioksidandır ve antioksidanlar vücudu serbest radikal denen zararlı atıklardan korur. Serbest radikaller vücudun hücrelerine zarar verebilir ve çeşitli hastalıkların oluşmasına katkıda bulunabilir. Potansiyel faydalarına rağmen, bitter çikolata kalori ve doymuş yağ bakımından yüksektir, bu nedenle şekersiz bitter çikolata tercih edip az miktarda tüketilmelidir.

ZERDEÇAL

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Zerdeçal, birçok insanın yemek pişirmede kullandığı, sarı rengiyle bilinen bir baharattır. 2017 yapılan bir incelemeye gör; zerdeçal, içerdiği kurkumin ile antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir. Bu nedenle, zerdeçal tüketmek bir kişinin bağışıklık cevabını artırabilir. Zerdeçal tüketirken kurkumin etkinliğini artırmak için karabiber ve zeytinyağı da kullanmak gerekir. Zerdeçalın içeriğindeki kurkumin, bazı bitkisel destek ürünlerinde de kullanılır.

BROKOLİ

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Brokoli, önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca, sülforafan gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu nedenlerden dolayı, bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için düzenli olarak yemek listesine eklemek faydalı olacaktır. Brokoli haşlanarak salata şeklinde tüketilebileceği gibi çorba olarak da tüketilebilir. Hazırlayacağınız brokoli çorbasının içerisine krema eklemek, çocukların brokoliye has kokusundan rahatsız olmasını engelleyebilir.

TATLI PATATESLER

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Patates ülkemizde bolca yetişen ve çok tüketilen bir sebze olsa da, tatlı patates hala çok olarak yaygınlaşmamıştır. Özellikle gurme marketlerden alınabilen 1 orta boy tatlı patates, yaklaşık 100 kalori içermesine rağmen, kişinin A vitamini ihtiyacının %120’sini ve günlük C vitamini ihtiyacının %30’unu karşılar. Tatlı patates ne kadar turuncu olursa o kadar beta karoten içerir. Beta karotenler ayrıca cildin sağlıklı olmasına yardımcı olur ve ultraviyole (UV) ışınlarından kaynaklanan cilt hasarına karşı koruma sağlayabilir.

ISPANAK

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Ispanak, flavonoidler, karotenoidler, C vitamini, E vitamini dahil olmak üzere birçok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemi güçlendirme için tercih edilebilir. Bunun haricinde ıspanak içerdiği besinlerle hücre bölünmesine ve DNA onarımına yardımcı olur.

ZENCEFİL

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Zencefil çeşitli yemeklerde baharat olarak tüketilebilir, ayrıca tatlılarda kullanılabilir ya da çay olarak içilebilir. Yapılan çalışmalar zencefilin hastalıkları önlemeye yardımcı olan antienflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bununla beraber, zencefil üzerinde yapılan çalışmalar halen kısıtlıdır ve hastalıkları etkili bir şekilde önleyip önleyemeyeceğini doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir.

SARIMSAK

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların önlenmesi için eskiden beri yaygın olarak kullanılır. Bir derleme çalışmasında, allisin içeren sarımsak takviyeleri almanın soğuk algınlığı riskini azaltıp azaltmadığı incelenmiştir. Yapılan araştırmada bir grup hiçbir etkisi olmayan plaseboları kullanırken diğer grup sarımsak takviyeleri almıştır. Çalışmalar sonucunda plasebo alan katılımcı grubunda sarımsak takviyeleri alan gruptan iki kat daha fazla soğuk algınlığı gözlenmiştir. Ancak araştırmacılar, sarımsağın soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olup olamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu belirtmektedir. Yine de sarımsak lezzetli olması nedeniyle yemeklere kolayca eklenebilecek bir besindir.

YEŞİL ÇAY

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Yeşil çay sadece az miktarda kafein içerir, bu nedenle siyah çay veya kahveye alternatif olarak tüketilebilir. Yaban mersini gibi yeşil çay da, soğuk algınlığı riskini azaltabilen flavonoidler içerir. Dahası yeşil çay içmek, kan lipitlerini olumlu yönde etkiler, iyi kolesterolü artırır ve kötü kolesterolü, trigliseritleri ve toplam kolesterolü azaltır.

KEFİR

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Kefir, sağlık için yararlı olan canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir. 2017 yılında yapılan bir araştırmada, düzenli kefir tüketiminin bakteriyle savaşma, enflamasyonu azaltma, antioksidan aktivitenin arttırılması gibi durumlara yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu araştırmaların büyük kısmı hayvanlar üzerinde ya da laboratuvarda hücre kültürleri üzerinde gerçekleştirilse de günümüzde probiyotiklerin bağırsak sağlığını ve dolayısıyla bağışıklık sistemini etkilediğine dair teoriler giderek artmaktadır.

AY ÇEKİRDEĞİ

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Ay çekirdekleri zengin E vitamini kaynaklarıdır. E vitamini diğer antioksidanlar gibi serbest radikallerle savaşarak bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir. Ay çekirdeğini atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz gibi salatalara veya kahvaltılık gevreklere ekleyebilirsiniz. Ay çekirdeğini fazla tüketmek kilo alımına neden olabileceği için miktar konusunda dikkatli olunmalıdır.

BADEM

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Badem de ay çekirdeği gibi bol miktarda E vitamini içerir. Ayrıca manganez, magnezyum ve lif açısından da zengindir. Küçük bir avuç veya dörtte bir bardak badem, bağışıklık sistemine fayda sağlayabilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.

PORTAKAL VE ASİTLİ MEYVELER

Doğal Kürler - dogalkurler.com

Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi asitli meyveler iyi C vitamini kaynaklarıdır. C vitaminin soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarıyla nasıl mücadele ettiğinin mekanizması hala tam olarak belli değildir. Bununla beraber, soğuk algınlıklarında vücuttaki C vitamini miktarının büyük ölçüde azaldığı gözlendiği için C vitaminin bu virüslerle savaşmada önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak C vitamini yaygın soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltabilir ve insan bağışıklık sisteminin işlevini geliştirebilir.
Bağışıklık Sistemi üzerine araştırma yapan editörümüz, makaleyi yazarken bilimsel veriler ışığında sizler için hazırladı.

Araştırmacı Makale Yazarı Hüseyin AKTAŞ

4 Comments

Add a Comment
 1. Korona Virüsüne Karşı Bağışıklık Sistemi üzerine yaptığımız bilimsel araştırmalar sonucunda sizlere sağlıklı bilgiyi paylaşmaya çalıştık. Konuyla ilgili sormak istediklerinizi veya konuya eklenmesini istediğiniz bilgileri bizimle paylaşmanız herkesin yararına olacaktır.
  Eklenmesini istediğiniz konular ile igili bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  Alanında uzman araştırmacı yazarlarımız sizlere en sağlıklı bilgileri vermeye çalışacaklardır.

  Dogalkurler.com

 2. Konuya dair o kadar güzel bir içerik hatırlamışsınız ki. Gerçekten de okurken hikaye anlatır gibi bir anlatım ile dile getirmeniz harikulade bir içerik olmuş.

 3. Güzel bir bilgi kaynağı hepimiz için. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir