Karabaş Otu Mücizesi

Karabaş Otu (Lavandula Stoechas) Nedir?

Karabaş Otu Faydaları.

Geleneksel Tıpta beyin süpürgesi olarak bilinen karabaş otu

Nörolojik hastalıklar, astım, kalp ve kan dolaşımı için eski tıp alimlerinin reçetelerinde yer alan eserlere girmiş bir bitki. Oldukça derde deva olan karabaş otunun faydalarını ve özelliklerine değineceğimizi belirtmek isteriz.

Karabaş otu daha çok vücudun dışındaki kısmına faydası olmasıyla birlikte kısmen iç organlar içinde bazı faydaları vardır. Herşeyden önce ruh ve sinir sağlığı üzerindeki olumlu etkileri öne çıkıyor. Karabaş otunun cilt ve saç sağlığı yanında doğal bir parfüm olarakta kullanılma özelliği de var.

Karabaş Otu Mücizesi

Karabaş otunun çoğu kanser hastalığını durdurucu özelliğe veya tamamen önleyebilme özelliğine sahip olduğunu uzmanlar belirtiyor. Sadece kanser tedavilerinde değil daha birçok hastalığın tedavisinde de bu bitkiyi kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

Karabaş Otu (Lavandula Stoechas) Nedir?

Bir lavanta sınıfına giren karabaş otu bir Akdeniz bitkisidir. Fransız lavantası ya da İspanyol lavantası olarak da adlandırılır. Osmanlı döneminde kolera salgınının tedavisinde kullanılması için özel ferman çıkarılmıştır. 1. Dünya Savaşında mikrop öldürücü olarak tercih edilmiştir.

Bununla birlikte bu bitki çok eski çağlardan beri tedavi için kullanılan tarihi bir bitkidir. A ve C vitamininin yanı sıra kalsiyum ve demir bakımından da oldukça zengindir. Uzmaların üzerinde özel olarak çalıştığı bitkilerden biridir ve kanserin hatta birçok hastalığın da çözümü olduğunu belirttiği şifalı bir bitkidir.

Karabaş Otu Faydaları

  • Balgam söktürücüdür. Sinirleri ve kalbi kuvvetlendirici özelliği vardır. Egzama yaralarını iyileştirir.

  • Akciğer kanseri ve kan kanseri ile beyin tümörlerini geciktirici, durdurucu özelliği vardır. Hatta bu kanser türlerinden bazılarını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

  • İçeriğindeki geraniol maddesi kansere karşı koruyucu özellik taşır ve bazı beyin tümörlerini tamamen ortadan kaldırır. Karabaş otu, kan dolaşımını düzenler. İdrar yolu enfeksiyonlarını giderir.

  • Sinüzite karşı iyi gelen bir bitkidir. Ağrı kesici özelliği (romatizmal ağrılar) vardır. Sinirsel baş ağrılarını giderir, rahatlatıcı özelliği ile çabuk uyumanızı sağlar. İç sıkıntısını giderir.

  • Romatizmaya karşı kullanılabilir. Epilepsi (sara) rahatsızlığına karşı çayının kullanılması nöbetlerin azalmasını ve oldukça seyrelmesini sağlar.

Önemli Bir Not

Bu bitkinin koruyucu olarak kullanılmamasını, sadece rahatsızlık vuku bulduğunda içilmesini öneriyor. 20 yaş altındakilerin de kullanmamasını belirtiyor. yine bitkinin güneş görmeyen kapalı ve rutubetten uzak şekilde saklanmasını özellikle bildiriyor.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır, Ne Kadar Süre İle Kullanılır?

1 su bardağı kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı karabaş otu ilave edin. 2 veya 3 dk daha kaynatın. Demlendikten sonra soğumasını beklemeden süzün. Gün aşırı (2 günde bir) akşam yemeklerinden 2 saat sonra 1 bardak tüketin. 10 gün bu kürü uyguladıktan sonra bir hafta ara verin ve tekrar 10 gün daha uygulayın.

4 Comments

Add a Comment
  1. Konu içerisinden bir alıntı: Karabaş otu daha çok vücudun dışındaki kısmına faydası olmasıyla birlikte kısmen iç organlar içinde bazı faydaları vardır.

  2. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

  3. Bu otu aktarcilardan bulabilirler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir