Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için SUMAK

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için SUMAK

Doğal Kürler - dogalkurler.com - Sumak Yararları Faydaları Nedir Sizlere bir çoğumuzun duyduğu veya belkide duymadığı Sumak hakkında önceki konumuz olan Korona Virüsüne Karşı Bağışıklık Sistemi ile benzer ortak özelliği olan bağışıklık sisteminizin gelişimine yönelik bilgiler vermeye çalışacağız.  Tabii ki önceki konumuz gibi bu konumuzda elimizden geldiğince detaylı bigiler vermeye çalışacağız. Doğru bilgi verme adına sağlık grubu editörlerimizin yaptıkları araştırmalar sonucunda en doğru bilgiyi vermeye çalışacağız her zaman ki gibi. Dünyayı kasıp kavuran ve âdeta dünyamızın başına bela olan Korona Virüsünün etkisini gösterdiği konuyla ilgili olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirme adına farklı bir yiyecek türü olan Sumak’tan bahsedeceğiz konumuzda. Öncelikle SUMAK ile ilgili özet bilgi geçelim.

Sumak Nedir nerede ve Nasıl Kullanılır?

Doğal Kürler - dogalkurler.com - Sumak Yararları Faydaları Nedir Sumak bitkisinin meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette olur. Uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan “sumak” elde edilir. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir.

Sumak, çalı görünümünde bir bitki cinsidir. Sumak bitkisinin meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette olur. Uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan “sumak” elde edilir. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir.

Sumak hakkında çok önemli bir noktaya değinelim.

SUMAK AKCİĞER ENFEKSİYONLARINA İYİ GELİYOR

Yapılan araştırmalarda, sumak tohumlarının akciğer enfeksiyonuna ve bu enfeksiyona neden olan mantara karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan diğer araştırmalara göre, diyabet ve obeziteye karşı da bu şifalı baharatın iyi geldiği belirtilmiştir.

SUMAK SUYU TARİFİ

Malzemeler:

– Bir çay bardağı kaynamış su

– Bir tatlı kaşığı sumak

Yapılışı:

Bir çay bardağı kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı sumağı ekleyin 5 dakika demlenmeye bırakın daha sonra süzerek içebilirsiniz. İsterseniz 1-2 damla kekik yağı damlatabilirsiniz.

Yukarıda Sumak ile ilgili olarak verdiğimiz bilgiler sonrasında şimdide bağışıklık sistemi veya diğer rahatsızlıklara karşılık nasıl olumlu etkilerinin olduğuna bakalım.

Sumak hakkında mutlaka bilinmesi gereken 12 gerçek

1-Birçok kişinin “Sumak corona virüsten koruyor mu?”, “Sumak suyu nasıl yapılır?”, “Sumağın faydalarınelerdir?”

Sorularına cevap araması, sumağı gündeme taşıdı. Virüse karşı en önemli savaşçımız bağışıklık sistemimiz, bağışıklık sistemimizin güçlü olması için sağlıklı beslenme şart. Doğal Kürler - dogalkurler.com - Sumak Yararları Faydaları Nedir Hem sağlıklı beslenmenin hem de bağışıklığımızı kuvvetlendirmenin en önemli adımlarından biri de antioksidan içeriği yüksek besinleri tüketmek. İşte bu noktada sumak muhteşem bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Uzman Diyetisyen Olcay Barış sumak ile ilgili bilinmesi gereken 12 gerçeği sıraladı..

2- Virüse karşı C vitamini kalkanı oluşturuyor 

C vitaminin özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadelede ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. C vitamini içeriği yüksek olan sumak bu özelliğiyle virüse karşı kalkan oluşturuyor.

3-Hazmı kolaylaştırıyor
Sindirim sisteminin düzene girmesini sağlıyor, hazmı kolaylaştırıyor.

4-Kalp hastalıklarından koruyor
İyi kolesterol olan HDL’yi artırıcı etki gösteren sumak kolesterol hastalarının özellikle tercih etmesi gereken kalp dostu bir besin.

5-Tuz tüketimini azaltıyor 
Ana yemeklerde, çorbalarda, salatalarda çok iyi bir sos/baharat tercihi olarak kullanılan sumak, ekşi tadıyla dolaylı yoldan tuz tüketimi azalmasına sebep olur. Biliyoruz ki tuz tüketiminin artması hipertansiyon riskini artırarak corona virüs için tehlike oluşturuyor.

6-Grip ile savaşıyor 
Soğuk algınlığını önlemede, griple ile savaşmada etkilidir.

7-Kan şekerini dengeliyor 
Kan şekerini dengeleyici özelliğiyle tip 2 diyabet yani şeker hastaları rahatlıkla kullanabilir. Aynı zamanda damar sertliğini engeller.

8-Kas ağrılarını dindiriyor 

Kas ağrısı hafifletme özelliğiyle sporcular veya aktif spor yapanlar arasında da tercih edilen sumak tam bir şifa deposudur.

9-Bakteri ve mikroplarla mücadele ediyor

Antiseptik özelliğiyle vücudun bakteri ve mikroplara karşı mücadele etmesine yardımcı olur.

10-İdrar söktürüyor 

Kan basıncını düzenleyen sumağın bir diğer faydası da idrar söktürücü özellikte olması.

11-Sumak tek başına corona virüse karşı etkili mi? 

Tüm bu özellikleriyle bağışıklık sistemine destek olan sumak tek başına virüse karşı etkilidir diyemeyiz ama virüsle mücadeleye katkı sağladığı aşikar.

12-Dengeli Bir Beslenme için Sumak
Yeterli, dengeli ve kaliteli beslenmek, bağışıklık sistemimizi korumak, stresten uzak durmak, düzenli uyumak, hareket etmek corona virüse karşı alacağımız en büyük önlemler olacaktır.

Sumak ‘ın Başka Ne Gibi Yararları veya Faydaları vardır?

Adet düzensizliğini düzenler

Özellikle kadınları ilgilendiren bir kısım.  Sumak ‘ın o kadar çok faydası vardır ki…. Saymakla bitmeyen sağlık konusunda bir çok yararı vardır. Kadınların adet döneminde yaşadıkları ağrıların azalmasında sumağın etkisi olduğu bilinmektedir. Düzensiz adet yaşayan kadınların sumak bitkisinden faydalandıkları bilinmektedir.

Detoks etkisi yaratır

Yanlış okumadınız… Sumak ‘ın detoks etkisi yarattığını biliyor muydunuz? Vücuttaki zararlı toksinlerin atılması insan sağlığı için çok önemlidir. Vücuttan atılması gereken toksinler ve atıklar sumak tüketimi sayesinde kolaylaşır. Zararlı toksinlerin düzenli sumak tüketerek vücuttan atıldığı bilinmektedir.

İdrar sökütürücüdür

Prostat hastalığına yakalanmmak istemiyorsak Sumak ‘ın ne kadar da faydalı olduğunu görüyorsunuz arkadaşlar. Sumağın idrar söktürücü özelliği vardır.Doğal Kürler - dogalkurler.com - Sumak Yararları Faydaları Nedir Vücudun idrar üretimine yardımcı olur ve vücuttan atılması gereken toksit maddelerin atılmasını sağlar. İdrara çıkarken yaşanan sorunlara da çözüm olduğu bilinen sumak, ağrılı idrar ve mesane iltihapına iyi gelir. Bağırsak şikayeti olanların sıkça tercih ettikleri sumak bitkisi dolaşım problemi yaşayanların sıkça tükettikleri bir besindir. Bağırsak işlevlerini ve hareketlerini düzenleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Düzenli kullanımda sindirim ve dolaşım sistemini düzenler.

Solunum sorunlarını giderir

Sumak, göğüs ve solunum yolları hastalıklarının tedavisinde sıkça kullanılır. Uzmanlar tarafında da önerilen sumak bitkisi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle sigara içenler veya sigara tiryakisi olanlar… Sumak tüketimini ihmal etmemelidir.

Tedavi edici özelliği vardır

Kanı arındırmaya yardımcı olan sumak vücudun yenilenmesinde büyük rol oynar. Kan dolaşımını ve kanı arındırmak için etkisi olduğu bilinen sumak düzenli tüketildiğinde tedavi edici özelliği ortaya çıkmaktadır.

 

Sumak ‘ın bir çok faydası daha vardır elbette. Yaptığımız araştırmalar sonucunda sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalıştık. Konumuzda verilen bilgilerin teyitliği için doktorlara danışabilirsiniz. Tamamen sağlık değerlerimize yönelik en iyi ve en güvenilir biçimde siz değerli ziyaretçilerimize sağlıklı bilgileri vermeye ve sağlığınızı koruyacak bilgileri paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

Sizlerden gelecek olan konulara dair araştırmalar yapan editör grubumuz vardır.  Aklınıza gelebilecek her türlü sağlıklı yaşam üzerine araştırma ekibimiz her  zaman sizlerle. 

Sağlıklı bilgiler için bizleri takip etmeye devam ediniz.

Dogalkurler.com – Araştırma Ekibi

5 Comments

Add a Comment
 1. Sumak ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sağlıklı bir şekilde güvenilir olarak bilgileri paylaşmaya çalıştık sizlere bu konumuzda.
  Konumuzun faydalı olması dileğiyle.

 2. Konuya dair aklımıza gelen her soruya cevap verilmiş bir yazı dizisi olmuş.
  Ellerinize sağlık sayın yöneticim.
  Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Bu sumağı nerede bulabiliriz? Internette çok baktım. Faydaları çok etkili ama nereden alacağımızı bilemiyoruz.

  1. Çoğu baharatçıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir