Adaçayının Faydaları

Adaçayının Faydaları

Adaçayının Faydaları.

Adaçayı

Bu naif bitki, 2 binli yıllarda Uluslararası Bitki Derneği tarafından ‘Yılın Bitkisi’ adına layık görüldü. Dünya çapında yaygın olan Adaçayı, ülkemizde de tüketimi olağan bir şekilde sürdürülüyor. Adaçayı bitkisinin yaprakları kurutularak yapılan çayı, içecek olarak tüketilir. Ayrıca yaygın olarak yemeklere mütevazi bir tat kattığı için mutfaklarda da kullanıllanımıda gözde bir tercihtir.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır

Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

Adaçayı 70 ila 80 santimetre ağaçlarda yetişir ve genel olarak ılıman iklimleri sever. Ülkemizde İzmir taraflarında gelişir. Don olan bölgelerde sık yaşandığı ve soğuk iklimlerde istediği sıcaklığın gerçekleşmesi için etrafı diğer ağaçlarla kapatılmalıdır. A, C, B6 ve K vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Tam bir A vitamini deposudur. Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum ihtiva eder.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır

Adaçayının hazırlanması oldukça basittir. İki çay kaşığı adaçayının üzerine iyice haşlanmış suyu katarak demlenmesini beklememiz yeterlidir. Bu şekilde tadı acı olacağından limon ya da bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Günde ortalama 1 veya 2 fincan adaçayı tüketmek yeterlidir.

3 Comments

Add a Comment
  1. Konu içerisinden bir alıntı: Günde ortalama 1 veya 2 fincan adaçayı tüketmek yeterlidir.

  2. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir